تلفن و فکس شرکت:

تلفن: 5-88786992 (021)
فکس: 88777506 (021)

آدرس:

تهران – خیابان ولیعصر – بالاتر از میدان ونک – کوچه شهید خلیل زاده – شماره 17
شرکت پتروشیمی کارون

اخبار > رفع اشکال و بازسازی یکی ازبزرگترین کمپرسورهای اطلس کوپکو ساخت کشور آلمان در پتروشیمی کارون

  چاپ        ارسال به دوست

با همت و تلاش متخصصین ایرانی به وقوع پیوست .

رفع اشکال و بازسازی یکی ازبزرگترین کمپرسورهای اطلس کوپکو ساخت کشور آلمان در پتروشیمی کارون

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

با همت و تلاش متخصصین  ایرانی به وقوع پیوست .

رفع اشکال و بازسازی یکی ازبزرگترین کمپرسورهای اطلس کوپکو ساخت کشور آلمان

بنا به گزارش روابط عمومی به نقل از حسین مرادی رئیس نگهداری و تعمیرات مجتمع پتروشیمی کارون کمپرسور هوای واحد اسید نیتریک در ساعت   23:54  مورخه 22/11/95  از سرویس خارج و باعث توقف تولید مجتمع شد. در اولین فرصت پس از shut down واحد ، عملیات باز کردن و عیب یابی کمپرسور شروع گردید . وی بیان داشت ؛ با توجه به Trend های کمپرسور و بررسی های فنی در جلسه اختلال تصمیم به باز شدن استیج سوم کمپرسور گرفته شد ؛ که این کار طی  دو روز انجام گردید.

پس از باز شدن کمپرسور مشاهده گردید که ایمپلر مرحله سوم آسیب دیده است و Shroud ساکشن پروانه استیج 3 از بقیه پروانه جدا شده است . وی عنوان کرد؛ با توجه به نبود قطعات یدکی برای کمپرسور، تعمیر پروانه از سوی کارشناسان و صاحب نظران این حوزه تقریبا امری کاملا غیر ممکن مطرح شد.همچنین  برای مهندسی معکوس و ساخت پروانه حداقل  6 ماه کاری زمان مورد نیاز اعلام گردید،پس از بررسی های کارشناسان مربوطه در نهایت تصمیم به تعمیر پروانه آسیب دیده گرفته شد که این موضوع نیز امری کاملا سخت و زمان بر بود چرا که تجربه مشابه ای برای تعمیر پروانه ای با این نوع خرابی در سطح کشور یافت نشد . همچنین طی مکاتبه و ارتباط با سازنده اصلی ( اطلس کوپکو ) از نظر فنی پروانه و تعمیر آن کاملا مردود اعلام شد.از سوی دیگر زمان تحویل پروانه نو و سایر قطعات تعویضی مورد نیاز مرحله سوم کمپرسور حداقل نه ماه کاری از سوی سازنده اصلی اعلام گردید.با توجه به شرایط یاد شده در نهایت باوجود مردود بودن تعمیر پروانه ازدیدگاه متخصصان داخلی و خارجی این حوزه ،  واحد نگهداری و تعمیرات با توکل بر خداوند متعال پس از بررسی های فنی با پذیرش مسئولیت و ریسک های بالای عملیاتی موجود تصمیم به تعمیر پروانه گرفت . در این راستا به طور مستقیم و غیر مستقیم کارگروهی متشکل از هفت تیم مجرب فنی از هفت شرکت مختلف تحت نظارت و هماهنگی اینجانب درگیر موضوع شدند. شرکت های پرتو صنعت پاژ ،OTCE  ، بریزکاران ، پترو توربین صنعت ، شاهین تنظیم صنعت ، پترو نوآوران پایش و خوارزمی بندر امام هر کدام عهده دار قسمتی از کار  در این کارگروه شدند .

به لطف خداوند و تلاش شبانه روزی کارگروه تشکیل شده ، کمپرسور پس از طی مراحل سخت و طاقت فرسا ، تعمیر و جمع آوری شد و سرانجام در تاریخ 28/12/95 در مدار سرویس قرار گرفت و تحویل واحد بهره برداری گردید. در حال حاضر کمپرسور در شرایط نرمال در سرویس می باشد. باید به این نکته اشاره نمود در صورتی که با همت نیروهای داخل کشور این کار انجام نمی گردید علاوه بر خسارت های مالی بسیار سنگین ناشی از کاهش ظرفیت تولید مجتمع ، ماهیانه حدود سی میلیارد ریال هزینه تامین حداقل مقدار اسید مورد نیاز تولید به شرکت خسارت وارد می گردید ، بسیار حایز اهمیت است که در عملیات تعمیر کمپرسور تنها سه میلیارد ریال معادل سیصد میلیون تومان هزینه گردید.کمپرسور اطلس کوپکو ساخت کشور آلمان است و از سال های گذشته تاکنون و  نیز در شرایط فعلی بنا بر تحریم های ظالمانه علیه کشور عزیزمان ، هیچگونه همکاری مناسبی نداشته است. در پایان شایسته است مراتب تقدیر و تشکر شرکت پتروشیمی کارون را به کارگروه فنی تشکیل شده به ویژه شرکت های پرتو صنعت پاژ  و OTCE   به دلیل تلاش شبانه روزی و همکاری صمیمانه در این تجربه ملی اعلام می نمایم . همچنین از حمایت های مدیر محترم عامل و مدیر محترم مجتمع سپاسگزارم.

روابط عمومی پتروشیمی کارون

 دانلود فايل : IMGL0905.JPG ( 291KB )


١٧:٤١ - يکشنبه ٢٠ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٦٦    /    تعداد نمایش : ٧٥٥